wybierz styl: lato zima
SZUKAJ NOCLEGU:
Obszar *
Region/Okolica
Miejscowość
Rodzaj
Cena do
SZUKAJ USŁUGI:
Obszar *
Region/Okolica
Miejscowość
Rodzaj

Trasa Pętla Janowej Góry


5728 – Trasa Pętla Janowej Góry

Stronie Śląskie – Stronie Śl.-Wieś – Janowa Góra – Kletno – Stara Morawa – Stronie Śląskie
 

Długość trasy: 14,20 km

Przybliżony czas przejazdu:
ok. 1,5 – 2 godz.

Stopień trudności: łatwa, trasa rekreacyjna,

Nawierzchnia: gruntowa, asfaltowa, tłuczniowa
 

Przebieg trasy:

Trasę rozpoczynamy pod Urzędem Miasta w Stroniu Śląskim. Spod urzędu w prawo i poprzeczną w lewo jedziemy w kierunku Czarnej Góry. Początkowo prosto, po chwili z lewej dołącza droga, tam skręcamy. Jedziemy wzdłuż doliny Siennej Wody, prawie cały czas asfaltem. Droga bardzo powoli wznosi się. Wokoło otwarta przestrzeń doliny i wspaniałe krajobrazy. Mijamy kamieniołom marmuru "Biała Marianna" oraz zabudowania wsi. Dojeżdżamy do miejsca gdzie droga asfaltowa skręca w prawo i w dół. Tam na zakręcie wjeżdżamy w polną drogę. Trawersujemy stok, nachylenie drogi zwiększa się. Trawa może miejscami uniemożliwić jazdę, ale na krótkim odcinku. Przy okazji można podziwiać za plecami widoki i krajobrazy.

Przecinamy drogę poprzeczną i wjeżdżamy w las. Droga łagodnieje i prowadzi teraz wzdłuż warstwicy. Droga gruntowa z nieznacznymi wybojami prowadzi nas wśród drzew poniżej dawnej Sztolni Św. Jana. Obserwowane w około ruiny starych domostw to pozostałości po wsi. Droga wyprowadza nas z lasu do asfaltówki, którą dalej  prosto pod niewielką górkę dojeżdżamy do skrzyżowania dróg. Tam również widać pozostałości po dawnych zabudowaniach. Tu rozchodzą się drogi do Siennej i do Kletna. Ok. 100 metrów za skrzyżowaniem rozwidlenie. W prawo odchodzi dukt na Śnieżnik, w który skręcamy. Mijamy Sztolnie po nieczynnej kopalni uranu, która możemy zwiedzić i dojeżdżamy do drogi powiatowej. Skręcamy w lewo, w kierunku Kletna. Po ok. 650 m. kierujemy się w lewo do lasu. Wyjeżdżamy z lasu na skrzyżowanie dróg, które przejeżdżamy prosto. Otwierają się widoki na Stronie Śląskie, Krowiarki i Góry Złote. Nieco z tyłu po prawej - Młyńsko. Na następnej krzyżówce skręcamy w lewo w drogę utwardzoną tłuczniem i jedziemy w kierunku Stronia Śląskiego. Dojeżdżamy do nowej drogi gminnej i tu znów w lewo. Mijamy zbiornik retencyjny i zaporę na rzece Morawce. Wyjeżdżamy drogą prosto pod Urząd Miasta gdzie kończy się trasa.

UWAGA! ZMIANA PRZEBIEGU SZLAKU 5728 (TERAZ 8) „PĘTLA JANOWEJ GÓRY” W STRONIU ŚLĄSKIM WSI
Szlak skręca teraz z asfaltowej drogi gminnej, na wysokości dużej domkowej kapliczki i „Monte Negro” na drogę gruntową w kierunku nowej, wysoko położonej, szerokiej leśnej drogi i dalej, zgodnie z oznakowaniem, do Janowej Góry (na całym tym odcinku przebiega równolegle z gminnym szlakiem pieszym nr 3 „Doliną Janówki”). Przyczyną zmiany jest problem z podmokłym terenem, po którym wcześniej poprowadzony był szlak. W ostatnich latach powstała wyżej położona, szeroka leśna droga, z której rozciągają się ładne widoki, stąd decyzja o zmianie przebiegu szlaku na tym odcinku.

 

MAPA TRASY
 

Ciekawostki na trasie:

Dojeżdżając do skrzyżowania dróg w Starej Morawie po prawej stronie zauważymy charakterystyczną chatkę na nóżce. Jest to część terenu należącego do Państwa Rybczyńskich - właścicieli Starego Wapiennika, który znajduje się po drugiej stronie posiadłości. Zabytkowy obiekt przemysłowy został zbudowany na pocz. XIX w. według projektu słynnego niemieckiego architekta Karla F. Schinkela, autora m.in. katedry i teatru w Berlinie, a także pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Od 1978 r. rodzina Rybczyńskich podnosi obiekt z ruiny i adaptuje na Centrum Kultury i Sztuki. Liczne akcje organizowane przy Wapienniku, sprawiły, iż jest to miejsce znane i cenione w kręgach artystycznych nie tylko w kraju, ale i za granicą. Jest tu siedziba Stowarzyszenia Muzeum Wapiennik i redekcja kwartalnika artystyczno-regionalnego "Stronica Śnieżnicka". Kamienno ceglany obiekt zwieńcza się ku górze na rzucie sześcianu, który zamyka rotunda ze stożkowym dachem. Dookoła niej znajduje się taras widokowy. Można się na niego dostać po krętych schodach umieszczonych w miejscu dawnego pieca do wypalania wapna. Z tarasu - piękny widok na okolicę. Przy Wapienniku funkcjonuje ogród w stylu japońskim. Całość tworzy magiczne miejsce, w którym sztuka, kultura i kontemplacja przenikają się tworząc niepowtarzalną aurę. Aby dostać się do środka wystarczy nacisnąć dzwonek przy bramie.

 

2016-09-25 13:19:53
Copyright: Masyw Śnieżnika Strona GłównaRajd StrońskiNoclegiGastronomiaSport i rozrywkaNarty & deskaKamery on-lineAtrakcjeInfo Projekt i wykonanie: NetAs